GLK    NOVINKY    AKCIE    ČLENOVIA    DISKUSIA    GALÉRIA    TAKÍ SME BOLI    GELO  
  index » gelo   Vlado Linek © 2024 glk@glk.sk 30.10.2024  
NÁŠ PRIATEĽ GELO
ROZHOVORY S GELOM IV
15.02.2016 11:00 | 5070x | komentár: 2x

Vo svojej rodnej obci (ktorú nadšení obyvatelia pri príležitosti narodenia  nášho insitného filozofa nazvali jeho menom) sa Duco stretol s Gelom. Neostalo iba pri fľaške, Gelo poodhalil opäť čosi zo svojich bohatých športových aktivít.


Rodná obec nášho insitného filozofa, kde sa uskutočnil rozhovor.

Gelo, tak nám povedz, čo porábaš teraz  v zime.  Minulý rok  si sa po tme preháňal na Bratislavských skialpových pretekoch. Baví ťa ešte skialpinizmus?

Jasne, že ma to baví.  Rád si obúvam lyžiarky, pripínam lyže, lepím, odliepam pásy, páči sa mi, že paličky si možem vysúvať a zasúvať - toto je to, čo sa mi veľmi pozdáva, ak si myslel toto.

No dobre a čo sa ti teda nepáči?

No, vždy mám taký blbý  pocit, keď musím šliapať do kopca a potom, taký unavený, lyžovať dole. Radšej by som priliepal a odliepal pásy, alebo vyzúval a obúval lyže, alebo čiapku si lepšie zapravoval pod prilbu, prípadne ostril čakan. Ten pohyb na snehu podľa mňa k tomu vôbec nepatrí.  To už je iný šport. Myslím, že je načase, aby sme rozlišovali medzi skialpom outdoor a indoor verziou. My nadšenci indoor verzie sme už požiadali ISMC o zaradenie tohto športu do medzinárodnej organizácie, lebo v poslednej dobe nám prudko stúpol počet stúpencov a túto zimu už začínajú prevyšovať  outdooristov.

Priblíž nám teda tento nový šport a jeho disciplíny.

Skialp indoor vo svojej nesúťažnej forme v sebe zahrňuje disciplíny ako obúvanie a vyzúvanie lyžiarok a lyží, nalepovanie a odlepovanie pásov, hod čakanom na pohybujúci sa cieľ alebo napríklad sledovanie televízie v kompletnej skialp výstroji s lyžami na nohách, ale bez použitia diaľkového ovládača. Súťažná forma  vychádza zo súťažných pravidiel IFSC pretekov na umelých stenách, modifikovaných na tento krásny šport.  Skialpinistická sekcia GLK uvažuje o usporiadaní prvého ročníka pretekov v indoorovom skialpinizme na Slovensku. Nechceme konkurovať najvýznamnejším a najťažším svetovým pretekom ako Piera Menta, či Skialp Kamzík, len ich vhodne dopĺňať. Výhodou tohto športu je, že pretekať sa dá v ktoromkoľvek ročnom období bez ohľadu na počasie. Pôvodne sme chceli preteky usporiadať v auguste, predpokladali sme, že pretekov sa zúčastnia aj mnohí tradicionalisti-outdooristi, unudení z dlhej letnej nečinnosti. Ale vzhľadom na súčasné snehové podmienky si myslíme, že teraz je ten správny čas na pravé indoorové skialpinistické zápolenie. Súťažiť by sa malo v hlavných disciplínach ako skialp na rýchlosť, skialp na obtiažnosť a bouldering skialp. O mieste konania sme ešte nerozhodli. Do úvahy prichádzajú priestory K2 (čakáme na dokončenie sektoru Monster) alebo Vertiga (tam treba doplniť sektor pre lezenie na rýchlosť). 

Môžeš nám podrobnejšie popísať ako budú preteky prebiehať, prípadne objasniť pravidlá?

Takže disciplína skialp indoor na rýchlosť sa súťaží v párových pretekoch vyraďovacím spôsobom. Priebeh je asi takýto: Vždy dvaja pretekári si na štartovacie znamenie čo najskôr obujú lyžiarky, naskočia do lyží (bez pásov), schmatnú paličky a paralelne sa snažia čo najrýchlejšie preliezť normovanú trať. Hore však pretek ešte nekončí, je potrebné spustiť sa dolu, pričom pretekár môže vhodne využiť sklz lyží (preto sú bez pásov) a na zemi si musí vypnúť lyže a vyzuť lyžiarky.
Táto disciplína sa mnohým môže zdať veľmi jednoduchá, ale len na prvý pohľad. Po vzore lezečiek si pretekár musí obúvať štvorklipsňové lyžiarky, ktoré sú menšie ako veľkosť jeho nohy minimálne o dve čísla. Používanie lubrikantu je zakázané. Lyže musia byť vybavené iba techovým viazaním a pri ich zapínaní musí mať pretekár zaviazané oči.
Veľké umenie je správne si namazať lyže. Viacero krokov v ceste je na trenie, tak treba mať komoru namazanú stúpacím voskom, naopak zvyšok lyže červeným voskom pre lepší sklz dolu. Výhoda je, že netreba vosky meniť podľa teplotných výkyvov, pretekárske prostredie má väčšinou konštantnú teplotu. Takže chemici v podpornom tíme sa môžu sústrediť len na to, ako pretekárovi vhodne namiešať napríklad antidopingovou kontrolou nezistiteľný perskindol s vodkou.
Pluhovať smerom dolu je zakázané.
Nemusím ani spomínať ako blbo sa lezie na rýchlosť s paličkami v rukách. Snáď neexistuje skialpinista, ktorý by to ešte na umelej stene neskúsil,  ale treba si uvedomiť, že pri pretekoch sa súper pohybuje tesne vedľa vás. Preto  si treba dať pozor, aby ste neboli diskvalifikovaní, keď ho náhodou prebodnete. Za vypichnutie jedného súperovho oka sa pripočítava jedna trestná minúta, za obe oči nasleduje jedno kolo navyše. Bodnutie (aj neúmyselné) do reprodukčných partií  súpera, sa trestá vazektómiou previnilca.

A ako je to v disciplíne na obťažnosť?

Táto disciplína je individuálna, ale začína sa rovnako obutím lyžiarok. Tu už nejde o rýchlosť, tak sa môžu používať aj podporné prostriedky, napr. obuvák. Potom nasleduje lepenie pásov. Zdanlivo jednoduchá disciplína, len si treba uvedomiť, že súťažné pásy majú miesto klasického lepidla sekundové. Takže tu naozaj platí pravidlo, že pásy sa lepia na onsight.  Pripnutie lyží nie je obmedzené výberom viazania, môže sa použiť aj diamir aj strunový kandahar. Lezie sa bez paličiek, trenie zabezpečujú pásy. Techniku lezenia je potrebné trochu prispôsobiť a je dobré si ju dopredu natrénovať. Lezie sa najmä “na čaplina”, čo vytvára veľké požiadavky na rozťažnosť panvy. Preto v tejto disciplíne vynikajú najmä pretekárky. Samozrejme, dajú sa používať aj iné finty, napr.  “na kozu”, len treba mať dobre natrénované zanožovanie pri vytáčaní. Pretek opäť končí až vyzutím lyžiarok, lyží a strhnutím pásov. Tu si treba dať pozor, lebo za strhnutie pásov so sklznicou nasleduje diskvalifikácia a za strhnutie aj hrán hrozí dištanc do konca sezóny.

Neviem si predstaviť ten bouldering…

Pri skialp indoor boulderingu sa situácia v poslednej dobe zjednodušila. Upustilo sa od lezenia s lyžami na nohách, lebo sa zistilo, že sa blbo zakladajú päty. Teraz je v pravidlách, že sa lezie len v lyžiarkach a lyže má pretekár upevnené na chrbte na batohu. Opäť si treba dopredu natrénovať techniku a rôzne finty. Napríklad pri preliezaní strechovitých bouldrov treba mať lyže upevnené vodorovne aby sa nešprajcli o previs. Najťažšie sú bouldre, kde sa z previsu vylieza cez pätu do položenej šikminy, tam zas tie vodorovne upevnené lyže bohovsky zavadzajú.

Má táto súťažná forma indoor skialpu nejaké nároky na špeciálnu výstroj? 

Nie nejako výrazne. Ale, ako som už spomínal, pri lezení na rýchlosť sa môžu používať len lyžiarky menšie o dve čísla, a napríklad pri lezení na obtiažnosť pásy so sekundovým lepidlom. Samozrejme tradičné pásy netreba hneď vyhadzovať, dnes sú na dámskom kozmetickom trhu veľmi žiadané ako účinné depilačné pomôcky.
Pri lyžiarkach na bouldering sa už málokde stretnete s tradičným vibramom, prevládajú podrážky z lezečiek fiveten alebo lasportivy . Samozrejmosťou sú aj podlepené päty lyžiarok.
Skialpové kombinézy nahradili kraťasy a tielka. Ženy môžu (musia!) používať bikiny.
V pretekárskom svete silnie hnutie za používanie magnézia, zatiaľ to pravidlá nedovoľujú. V mádžopytlíku sa môže používať prírodný sneh v akejkoľvek forme, či už ako prašan, alebo snehová guľa. Technický sneh je trestaný ako doping.
Výrobcovia experimentujú aj s rôznymi tvarmi lyží. Populárne veľmi vykrojené lopaty, sa ukázali ako neúčinné lebo vykrojenie bolo častokrát väčšie ako najväčšie stupy a lyže prepadávali. Tak sa začali používat lyže s negatívnym, inverzným vykrojením, teda bruchaté, nazývané bambuľky.
Po tragickom nešťastí na majstrovstvách Nigérie, kde jeden pretekár dostal do nohy taký šiják, že oceľovou hranou lyže prepílil nielen preglejku ale aj nosnú konštrukciu sú povolené na lyžiach len hrany gumenné.
Tento rok, kvôli nedostatku snehu boli pokusne uporiadané aj skialp drytool preteky v hale. Liezlo sa s čakanmi, v lyžiarkach, lyže na nohách, a samozrejme s haršajzňami, čiže lyžiarskymi mačkami. Tie sa na rozdiel od tradičných nemontujú na stred lyže, ale na špičku kvôli lepšiemu zakopávaniu do preglejky. Na to im slúžia jeden alebo dva predné hroty. Pripomínam, že aj v tejto disciplíne veľmi pomôže tréning zanožovania.
 Aha, aby som nezabudol, všetky pretekárske lyže musia byť vybavené brzdami na systém samoistov, aby pri náhodnom vypnutí nezabili ističa, ale sa pomaly spustili dolu.

A ako vlastne vznikol tento krásny šport? Kde sú jeho korene?

Traduje sa, že je to dar z nebies ľudstvu. Boh potrestal ľudstvo, za jeho hriechy nedostatkom snehu v zime, ale keď videl ako úprimne sa za sneh modlia, uľútostilo sa mu a zjavil ľudstvu desatoro o novom športe. Bohvieako (možnonevieako) ale ľudstvu nepomohol, lebo keďže sa nezjavil, začali sa jednotlivé náboženstvá hádať, či to bol kresťanský Boh, Alah, Budha alebo Manitou a dôsledkom toho sú teraz celosvetové nepokoje, napríklad konflikt na Blízkom Východe. Utečenecká vlna vraj nie je nič iné, ako migrácia za novým športom.
My ateisti veríme, že za novým športom stáli len typické ľudské vlastnosti, ktoré stoja za každým pokrokom. Napríklad za vynálezom diaľkového ovládania k televízoru. Teda obyčajná lenivosť.

 
Povedzme si, ktorý boh by sa dokázal na toto nečinne dívať? / Skialp indoor nám prináša niekedy nečakané situácie.

Čo by si teda odporučil nádejným uchádzačom o tento šport?

No, že chystajme sa na dobu, keď snehu nebude. My budeme robiť tento nádherný šport stále.
Ide ma od jedu rozhodiť,  ked vidím skialpinistu, že si dáva dole lyže len preto, že nie je sneh.

Daj na záver ešte jednu z bezodného súdka tvojich hlbokomentálnych myšlienok.

NIE SME TU PRETO, ABY SME TU BOLI, ALE PRETO, ŽE TU SME!

pýtal sa: Duco, odpovedal: Gelo, zapísal: Peter Pedro Pedrotti

Ukážky niektorých nových športov, ktoré vznikli na popud skialp indooru:

   
Escalatorski.                                                         Sumoski.                                                              Idiotski.



KOMENTÁR K ČLÁNKU

ROZHOVORY S GELOM IV [14. 2. 2016 11:03:16] - reagovať

NAJNOVŠIA

  • ROZHOVORY S GELOM IV [Krasa Nevidana - 16. 2. 2016 10:14:22] - reagovať
    Vykozovanie s kozami moze disbalansovat a teda znevyhodnit pretekarky. Rovnako vnimam aj nosenie bikin. V porovnani s trenclami a tielkami sa tie masle zarezavaju. V pripade insistovania na noseni bikin, navrhujem vybalansovat startovne podmienky muzov a zien pridanim 10cm opatkov na skialpove lyziarky muzov.
    A poprosim zaradit obcerstvovacie stanice. Ta sukacka hore umelou stenou bude dost narocna na pouzivanie gelov (Gelov) a hydratacku :-)
VŠETKY

  • ROZHOVORY S GELOM IV [Krasa Nevidana - 16. 2. 2016 10:14:22] - reagovať
    Vykozovanie s kozami moze disbalansovat a teda znevyhodnit pretekarky. Rovnako vnimam aj nosenie bikin. V porovnani s trenclami a tielkami sa tie masle zarezavaju. V pripade insistovania na noseni bikin, navrhujem vybalansovat startovne podmienky muzov a zien pridanim 10cm opatkov na skialpove lyziarky muzov.
    A poprosim zaradit obcerstvovacie stanice. Ta sukacka hore umelou stenou bude dost narocna na pouzivanie gelov (Gelov) a hydratacku :-)

  • ROZHOVORY S GELOM IV [Náčelník Rudiger - 16. 2. 2016 10:02:25] - reagovať
    Well done!!!
    Máme veľké šťastie na našich ideových vodcov. Náš šport nikdy NEVYMRIE !!!
    Ani po praslici ani po meči.

    Rudiger



256041