GLK    NOVINKY    AKCIE    ČLENOVIA    DISKUSIA    GALÉRIA    TAKÍ SME BOLI    GELO  
  index » gelo   Vlado Linek © 2024 glk@glk.sk 22.06.2024  
NÁŠ PRIATEĽ GELO
ROZHOVORY S GELOM II
11.03.2014 18:00 | 3780x | komentár: 0x

Milý Gelo, minule som ťa videl vo Vertigu ako si stál pod Bacharovým rebríkom a uprene pozeral na vrchnú priečku, hlava v pravom uhle zaklonená, sedačka na sebe a cez osmu si súkal lano hore a dole,  v tejto póze si bol pomerne dlho a bez spolulezca,  vieš nám to vysvetliť?
G: No trénoval som výdrž.

???
G: No výdrž v istení.

No teda?
G: Obťažnosť som trénoval včera, dal som dve osmy a zbytok päťky a šestky.

Vieš nám povedať o čo ide ?
G: No postavíš sa pod cestu, presúkaš celu dĺžku lana a potom ideš pod ďalšiu cestu.

Tak nám teda povedz ešte viac.
G: Vždy som akosi cítil pri lezení, že keď som nemal ističa, že to bolo akési iné a čím ťažšia cesta, tým mi istič viacej chýbal, až som dospel  k otázke, kto je pri lezení dôležitý. O lezcoch je kopec článkov, poznáme mená mnohých z nich, no o významnom ističovi ani čiarka, keď iba tak nevýrazná zmienka, akoby istič neexistoval. A tak som si povedal, že túto časť pobytu na skalách (zámerne sa vyhýbam termínu lezenie), by som vyčlenil ako zvláštnu disciplínu, aby došlo k oddeleniu lezenia a istenia. Čiže tak ako existuje sólo lezenie, preferujem termín sólo istenie. A tu sme možno svedkami zrodu novej disciplíny. Treba stanoviť pravidlá, aby sa táto pekná záľuba mohla stať športom a vo svojej extrémnej podobe by mohla pritiahnuť aj mladšiu generáciu.

Gelo máš predstavu ako začať?
G: Som už začal , vidíš trénujem výdrž, ale pracujem aj na pravidlách. Vychádzajú mi základné parametre pre členenie, napr. hrúbka lana, klasika cez osmu, old style cez plece, free style cez čokoľvek.

No ako vidíš Gelo symbiózu lezca a ističa, myslíš, že sa dajú ešte dokopy?
G: Ono povedzme si pravdu, ten istič toho lezca až tak nepotrebuje, číže je to potom skôr ekonomická otázka, či si lezec bude môcť ističa dovoliť, ale verím, že sa to dorieši,  cez členské JAMESu alebo niečo prispejú poisťovne, či výrobcovia lán a pod.

Tak Gelo ďakujeme za rozhovor a budeme sledovať starostlivo tvoju činnosť a duševný stav.KOMENTÁR K ČLÁNKU

ROZHOVORY S GELOM II [11. 3. 2014 18:49:07] - reagovať


242855