GLK    NOVINKY    AKCIE    ČLENOVIA    DISKUSIA    GALÉRIA    TAKÍ SME BOLI    GELO  
  index » akcie   Vlado Linek © 2021 glk@glk.sk 14.06.2021  
AKCIE
IMPRESIE V KRÁTKOM TRIČKU
05.01.2013 10:00 | 5306x | komentár: 0x

Motto výletu: ,,Kedy tam už budeme?“ (Juraj)
Termín: 18. 11. 2012
Účastníci: Peter, Paľo, Juraj

Bratislavskú hmlu, sychravý hnusný osemnásty november v meste na Dunaji sme na Paľovu radu vymenili za Hohe Wand. Ešte asi desať kilometrov za Viedňou to na slnečnú nedeľu v krátkom tričku na skalnej platni s názvom Naglplatte veru nevyzeralo, ale rakúske šľapky na fotke pod stenou vás vari presvedčia.
Prístup je jednoduchý. Autom po asfaltke na náhornú rovinu (cez víkend vstupné na osobu 1.80 eur, auto 1.20 eur) a západným smerom až na parkovisko na Kleine Kanzel (1092 m) pri rovnomennej chate. Potom pešo lesom cez rakúsku chatovú oblasť. ,,Kedy tam už budeme?“, sa asi desať krát vyzvedal nedočkavý Juraj. Paľo unikal infantilným otázkam až k chate Wilhelm Eicherhütte na Grosse Kanzel (Veľká kazateľnica, ale má len 1052 m), kde sme boli za nekonečnú necelú hodinku. Odtiaľ sa dá k nástupu zlaniť alebo doľava od chaty zísť strmo exponovaným terénom s krátkou feratou. Tadiaľ sme aj pod stenu zišli.
Naglplatte sú vlastne dve asi 50 metrové nad sebou položené platne, orientované na juh s výhľadom na Schneeberg. Dá sa liezť na slnku a pozerať na lyžiarov v žľabe Breite Ries. To prvé sme si vyskúšali.
A môžeme potvrdiť to, čo píše sprievodca, že cesty sú v perfektnej skale a dobre odistené, patria k najkrajším na Hohe Wande a preto sú často navštevované. V tú nedeľu sa k nám pridalo asi zo desať Rakúšanov.
Liezli sme na hornej platni, kde sú dvojdĺžkové cesty, druhé dĺžky sú vlastne dolezy a tak sme ich vynechávali. Začali sme šestkami, potom 6+, nejaké tie 7- a zo dve sedmičky. Po dlhšom lezení iba vo Vertigu nám dala skala riadne zabrať. Peter napokon vybúšil ťažkú 7+, čo bralo dych rakúskym kolegom a hlavne ich dievčatám.

Juraj Pucher
KOMENTÁR K ČLÁNKU

IMPRESIE V KRÁTKOM TRIČKU [5. 1. 2013 10:41:54] - reagovať


167870